Histria

„Polonia” Niewiadom.

Klub powstał w 1920 roku jako jednosekcyjny (piłka nożna) pod nazwą KS „Strzelec” Niewiadom. W niedługim czasie zawiązała się także sekcja gimnastyczna. Klub przyjął wtedy nazwę TS „Sokół” Niewiadom. Drużyna piłkarska w między czasie rozgrywała mecze przyjacielskie z istniejącymi w tym czasie drużynami jak: „Śląsk” Rybnik, „Kościuszko” Rymer Niedobczyce, „Śląsk” Głożyny, Kop. Ema „Błyskawica”, „Jedność” Popielów i inne. Kiedy w 1924 roku powstał Podokręg Rybnik jego prezesem wybrany został Pan Józef Wawrzyńczyk z Niewiadomia, funkcję tę pełnił aż do 1927 roku. Jak podaje kronika Podokręgu rozgrywki prowadzono w Klasie „A”, „B-lidze” i Klasie „B”.

Drużyna piłkarska swe mecze rozgrywała na szczeblu „B-lidze”. W sezonie rozgrywkowym 1933/34 wywalczyła I-miejsce w owej klasie i miała Awansować do Klasy „A” Podokręgu. Jednak działacze – Zarząd Podokręgu ustalili inaczej – mistrz „B-ligi” musiał rozgrywać baraże ze spadkowiczem Klasy „A” drużyną „Pierwszy” Chwałowice. Prezesem w tym czasie w Podokręgu był Pan Ochwat z Chwałowic. Drużyna nasza po 3 meczach odpadła w barażach i Niewiadom w dalszym ciągu aż do wybuchu II-giej Wojny Światowej grał w „B-lidze” Podokręgu Rybnik. Może należałoby tu wspomnieć pewną historię. Boisko w Niewiadomiu wybudowano na dawnym placu drzewa (przy bocznicy kopalnianej) obok dworca kolejowego. Pełniący w tym czasie obowiązki prezesa klubu w Niewiadomiu inż. Wojciechowski Dyr. Kop. „Hoym” przychylił się do prośby zarządu klubu i zawodników o ogrodzenie boiska, które zostało ogrodzone parkanem z desek (mało, które boisko w tym czasie było ogrodzone). Gdy drużyna Niewiadomia zdobyła mistrza w „B-lidze” na boisku rozegrano mecz propagandowy z dobrą drużyną „Concordii” Knurów. Wtedy to ówczesny prezes klubu Dyr. Kopalni powiedział cytuję „o ile mecz wygracie koszt ogrodzenia pokryje kopalnia”, mecz zakończył się wynikiem 1:1 tak, więc kopalnia pokryła połowę kosztów ogrodzenia resztę niewiadomo jak było. Wybuchła II-ga Wojna Światowa, w czasie jej działań parkan z desek rozebrano wiadomo na cele wojenne.

Po działaniach wojennych reaktywowano klub w Niewiadomiu pod nazwą RKS „Kop Ignacy” Niewiadom. Drużyna została zaszeregowana do Klasy „C” Podokręgu Rybnik. Pierwszy mecz rozegrano w Niewiadomiu z drużyną „Naprzodu” Krzyżkowice a wynik brzmiał 9:1 dla Niewiadomia. Z biegiem czasu (lat) z niewoli i wojsk z zagranicy wracali byli zawodnicy i tak w Niewiadomiu stworzono silny zespół. Drużyna wywalczyła awans do Klasy „B” Podokręgu.

Według informacji (Kroniki) czy tak było brak konkretnych danych w sezonie rozgrywkowym 1958/59 drużyna wywalczyła Mistrza w Klasie „B” i awans do Klasy „A”.

W okresie lat 1960 – 1974 drużyna Niewiadomia grała raz w Klasie „A” raz w Klasie „B”. W sezonie rozgrywkowym 1974/75 drużynę „Polonii” wycofano z rozgrywek z Klasy „A”  z powodu fuzji z „Naprzodem” Rydułtowy. Kopalnię „Ignacy” połączono z Kopalnią „Rydułtowy” jako Ruch II. Drużyna piłkarska z Niewiadomia występowała w Klasie „A” pod szyldem „Naprzód-Polonia” II Rydułtowy do sezonu rozgrywkowego 1981/82.

Wracając do lat 70-tych piłkarze Niewiadomia walczyli jak równy z równym z drużynami „Pogoni” Niedobczyce, „Górnik-Wicher” Wilchwy o awans do klasy wyższej jednak bez skutku, zajmując 3-cie miejsce w Klasie „A”. Trenerem w tym okresie był P. Toman i A. Zdrzałek, a zawodnikami byli: Kubica J., Jabłonka, Rojek, Musiolik, Zorychta, Szostek, Konieczny, Mika R., Szulik J. i G., Cichecki, Kopka J., Barteczko, Turek. Jak wyżej wspomniano drużyna Niewiadomia pod szyldem „Naprzód-Polonia” II Rydułtowy występowała do sezonu 1981/82 wtedy to I-sza drużyna „Naprzodu” Rydułtowy spadając z Ligi Śląskiej aż do Klasy „A” włącznie, w ten sposób drugi zespół Rydułtowy-Niewiadom II (Klasa A”) automatycznie musiał opuścić szeregi Klasy „A” gdyż nie mogły 2 zespoły jednego klubu występować w jednej klasie rozgrywkowej. Co zagorzali działacze sportowi Niewiadomia udali się do OZPN Katowice przedstawili swoją sprawę całemu gremium Okręgu OZPN Katowice, Ci ustosunkowali się pomyślnie do przedstawionej sprawy i dokooptowali drużynę do Klasy „A” Podokręgu pod nazwą „Polonia” Niewiadom i o dziwo piłkarze „Poloni” walcząc z byłymi kolegami klubowymi „Naprzodu” zdobyli I miejsce w tabeli Klasy ”A” w sezonie 1982/83 wyprzedzając drużynę Rydułtów aż o 6 pkt. tym samym zdobywając awans do Klasy „Terenowej” Okręgu Katowice. Sezon 1983/84 to bezpieczne miejsce wśród drużyn „Terenówki” natomiast rok później mimo ambitnej walki sezon 1984/85 to spadek do Klasy „A” Podokręgu. Mało tego następny rok to spadek do Klasy „B”. Działacze jednak nie załamywali rąk zabrali się do solidnej pracy. Na trenera dla drużyny seniorów zatrudniono Pana Tadeusza Bobra, który po dwuletniej pracy z drużyną w Klasie „B” doprowadził drużynę „Polonii” do awansu do Klasy „A” na sezon 1987/88.

W latach 1990 – 1997 to było raz na wozie raz pod wozem znów raz w Klasie „A” raz w Klasie „B”., Kiedy Uchwałą Zarządu Podokręgu na sezon 1998/99 powołano do rozgrywek Klasę „C”, aby utrzymać drużynę „Polonii” w Klasie „B” sięgnięto na trenera byłego ligowca „Wisły” Kraków oraz „ROW” Rybnik Pana Józefa Gacha, mało, że drużyna „Polonii” utrzymała się w Klasie „B” to w następnym roku wywalczyła pod wodzą Józefa Gacha wraz z drużyną „Olzy” Godów awans do Klasy „A”. W serii Jesień 1999/2000 drużyna plasuje się na 10 miejscu w tabeli Klasy „A”. W okresie zimowym odszedł z Niewiadomia trener J. Gach. Po jego odejściu z seniorami treningi prowadzi świeżo upieczony instruktor piłkarski były zawodnik Bogusław Lalko. Piłkarze okres zimowy trenowali na sali oraz przeprowadzili mecze sparingowe z drużynami Ligi „M” „Rymer” Niedobczyce, „Bob-Transu” Rybnik i innymi mając nadzieję, że w rundzie wiosennej zajmą bezpieczne miejsce wśród grona drużyn Klasy „A” Podokręgu.

A oto piłkarze „A” klasowej drużyny (sezon 1999/2000):

Bramkarze: Bania J., Mrozek T.

Zawodnicy: Maroszek M. (kapitan), Biesek J., Lalko B., Skaba G., Szostek G., Gęborski M., Janosz B., Kiliszewski S., Kolorz J., Gorol K., Rachwał M., Mika M., Hajduczek Ł., Kocur T., Kubiak P., Mojżysz A.,

Gimnastyka.

Niewiadom to nie tylko piłka nożna. W okresie międzywojennym w Niewiadomiu prężnie działała sekcja gimnastyczna z takimi gimnastykami jak: bracia Paweł, Zygfryd i Bogdan Kubicowie-Powieśnik i inni. Po wyzwoleniu sekcję gimnastyki reaktywowano a występowała ona pod różnymi nazwami GZKS „Polonia” Niewiadom, GZKS „Kop. Ignacy”, „Górnik” Rydułtowy (okres fuzji), ZKS „Górnik” Niewiadom. Jednak, kiedy drużyna „Górnika” Radlin występowała w I-szej Lidze Państwowej (piłkarze) miejscowość Radlin była bardziej znana w kraju niż Niewiadom stąd gimnastycy przeszli pod nazwę KS „Górnik” Radlin a tacy gimnastycy jak bracia P. i M. Gacowie oraz bracia S., M. i Wilhelm Kubicowie, Kucjas, Howełek znani byli nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej.

Badminton.

Taka sekcja także istniała w Niewiadomiu na przełomie 80 – 90 lat uczestnicząc w rozgrywkach II Ligi Państwowej. Jednak po nieudanych sezonach z braku większego zaangażowania w treningach oraz wynikach brak woli walki w rozgrywkach, co wiązało się z dużymi wydatkami finansowymi postanowiono drużynę wycofać z rozgrywek i sekcje rozwiązać.

Judo.

Prężnie działała i do dziś jeszcze działa, ale nie jako „Polonia” Niewiadom, lecz jako „Polonia” Rybnik na osiedlu Nowiny „Buschido”. Założycielem sekcji byli R. Kowalczyk i Florczyk. Trenerem był Pan Zołądek po jego wyjechaniu za granicę opiekunem i trenerem został R. Kowalczyk.

Sekcje: piłkarska i judo prężnie działały w okresie, kiedy przy klubie istniał Zakład Gospodarczy, którego założycielem i prezesem był w latach 1980 – 1991 mgr Stefan Opolony. Pracownicy owego Zakładu Gospodarczego wykonywali różne roboty na Kopalni „Ignacy” i nie tylko, co przynosiło spore dochody finansowe klubowi. Kiedy jednak kopalnie zrezygnowały z usług Zakładu Gospodarczego, Zarząd klubu musiał z braku finansów zawiesić (zrezygnować) działalność sekcji badmintona a sekcję judo jak wspomniano przeniesiono do Rybnika, która tam działa do dzisiaj.

Piłkarze „tułacze”.

Trzeba tu wspomnieć, że w latach 1990 – 1993 przez boisko w Niewiadomiu prowadzono roboty z budową rurociągu wody pitnej „Dzieckowice” do zbiorników w Pszowie. Wtedy „to piłkarze mieli stałe wyjazdy jako gospodarz grali swoje mecze w odległym o 10 km Rybniku na bocznych boiskach „ROW-u” Rybnik (Rudzie). Jednak mimo wielu trudności losowych drużyna „Polonii” na sezon 1993/94 w rywalizacji z drużynami Radziejowa i Baranowic wywalczyła awans do Klasy „A”.

W Niewiadomiu wychowało się także wielu dobrych piłkarzy. Jednym z nich był Herbert Marczyk „Beata” Niewiadom, który wywalczył z drużyną „Rymera” awans do I Ligi Państwowej. Następni to: Herbert Węglorz, Herbert Turek, Franciszek Kopka („Górnik” Radlin), Jerzy Szulik („ROW” Rybnik). Wspomnieć należałoby także o juniorach, którzy byli członkami kadry juniorów Reprezentacji Śląska to oni: Stanisław Janosz, Henryk Kopka i nieżyjący Adam Mitręga.

Piłka nożna kobiet.

Podczas Zarządu, kiedy prezesem klubu „Polonii” był A. Kopka w latach 1993 – 1997 przy klubie „Polonii” powstała sekcja piłki nożnej kobiet (żeńska). W 1997 roku, kiedy został zmieniony Zarząd drużynę piłkarską kobiet przejął klub „Naprzód” Rydułtowy. Drużyna kobiet rozgrywała swe mecze w II Lidze Kobiet. Jednak niedługo drużyna kobieca była pod patronem „Naprzodu” Rydułtowy. Po wielkich perypetiach drużynę przejęło Miasto Rybniku i drużyna występowała w I Lidze Kobiet pod nazwą MTPN Rybnik. Obecnie drużyna reprezentuję RTP "Unia" Racibórz.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości